مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR

نوشته شده در مهر 20, 1398 / توسط jahangiri_tiz
مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR

(مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR )اگر شما نیز می خواهید بدانید که تفاوت HDR با SDR در چیست یا می خواهید بدانید قابلیت های تلویزیون SDR با HDR چه تفاوتی دارد یا قصد خرید تلویزیون دارید و می خواهید بدانید کیفیت SDR بالا تر است یا HDR در ادامه ی این مطلب با کارشناسان فروشگاه اینترنتی تیز فروش همراه باشید تا به بررسی تخصصی ویژگی های کیفیت تصویر های SDR و HDR بپردازیم.

آیا نیاز است تلویزیون خود را به HDR ارتقاء دهیم؟

مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR

کیفیت تصویر خروجی بزرگترین مورد در ایجاد تفاوت بین تلویزیون هاست به عبارت دیگر تمایز بین تلویزیون ها به کیفیت تصویر خروجی بستگی دارد. تعریفی که از HDR در ذهن اکثر ماها وجود دارد این است که این قابلیت روشی نوپا و نوظهور برای پردازش تصویر می باشد. تفاوتی که بین تلویزیون های فورکی و ۱۰۸۰ وجود دارد در واقع به علت تفاوت در پردازش سیگنال HDR است و به مکان تماشا هیچ ربطی ندارد.

حال ممکن است سوالاتی در ذهنتان بوجود آید. اینکه HDR چیست؟ چه کاربردی دارد؟ آیا این ویژگی تلویزیون های قدیمی را از رده خارج کرده؟ آیا فایده ای دارد؟ در ادامه به بررسی تمامی این سوالات خواهیم پرداخت و موارد دیگری که ممکن است در ذهنتان باعث ایجاد سوال شوند را نیز بررسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

محدوده دینامیکی تصویر Dynamic Range

(مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR )قبل از اینکه به مقایسه دو فناوری SDR و HDR بپردازیم باید با مفهومی اساسی که سرچشمه تمامی این بحث هاست آشنا شویم و آن محدوده دینامیکی تصویر است.

محدوده دینامیکی یک تصویر به تفاوت بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط موجود در تصویر که دارای جزئیات قابل تشخیص باشند گفته می شود. این نقاط عموما رنگ های سفید و یا سیاه خالص هستند. در بررسی کیفیت دوربین ها معمولا این مفهوم مورد استفاده قرار می گیرد که به آن ماکسیموم ظرفیت محدوده دینامیکی گفته می شود. در یک تصویر محدوده دینامیکی مشخص خواهد کرد که چه طیفی از روشنایی در بین تاریک ترین قسمت هایی که دارای جزئیات هستند با روشن ترین قسمت ها وجود دارد. حال هرقدر این فاصله بیشتر شود محدوده دینامیکی عکس نیز بیشتر خواهد شد و در آن تصویر نواحی بیشتری در بخش های تیره و روشن جزئیات قابل تشخیص خواهند داشت.

واحد سنجش محدوده دینامیکی EV یا Exposure Value می باشد. محدوده دینامیکی در دستگاه های مختلف مقدار متفاوتی دارد. به عنوان مثال چشم انسان دارای محدوده دینامیکی ۱۴ EV و دوربین عکاسی دیجیتال SSLR دارای محدوده دینامیکی ۸-۶ EV می باشد.

SDR چیست ؟

محدوده دینامیکی استاندارد یا همان SDR تعریف تصاویر، ویدیوها و رندرها توسط یک منحنی قراردادی گاما است که آن ها را در محدوده ی دینامیکی خاصی که به عنوان محدوده دینامیکی استاندارد در نظر گرفته می شود قرار خواهد داد. SDR مخفف عبارت Standard Dynamic Range که محدوده داینامیکی را در یک محدوده استاندار نمایش می دهد.

HDR چیست ؟

محدوده دینامیکی بالا یا HDR تکنیکی است که در عکس برداری و فتوگرافی به منظور بازتولید محدوده دینامیکی بزرگتر از نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کار با استفاده از تکنیک های استاندارد تصویر برداری ممکن نیست به همین دلیل از HDR استفاده می شود. از این تکنیک در ماهواره های ارسال کننده تصویر نیز استفاده می شود. استفاده از این تکنیک در ماهواره ها باعث ارسال تصاویر و صداها با کیفیت بالاتر و با مسافت بیشتری به سمت گیرنده خواهد شد.

مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR

سال هاست که ما از این واژه استفاده می کنیم اما امروزه تعریف متفاوتی از آن ارائه می شود و در اصل اطلاعات چند دسته ای از سیگنال ها را تداعی می کند. اما اطلاعات چند دسته ای چه مفهومی دارد؟ اطلاعات چند دسته ای به اطلاعاتی مانند پردازش رنگ که جدا از صدا و تصویر برای تلویزیون ارسال می شوند گفته می شود. این اطلاعات در واقع به دو بخش دسته بندی می شوند.

۱٫HDR10

۲٫Dolby Vision

این دو مورد در واقع پارامترهایی هستند که برای پردازش HDR توسط تلویزیون به آن ها نیاز است. یک تلویزیون خوب و ایده آل باید توانایی دریافت و پردازش صحیح این اطلاعات را داشته باشد. در گذشته منبع تامین سیگنال HDR، برق بود اما امروزه این تکنولوژی اهداف متعدد و متنوعی را دنبال می کند. HDR فقط در تلویزیون هایی که قدرت پردازش نور را داشته و از نظر عملکرد توانا هستند قابل اجراست. تلویزیون های جدید به لطف HDR دارای کیفیت تصویر بسیار بهتری نسبت به انواع قدیمی هستند و حتی قابلیت های جدیدی نیز به خود HDR افزوده اند. با کمک این قابلیت بسیاری از تلویزیون های پرچمدار توانسته اند رقبای خود را کنار بزنند.

HDR مخفف عبارت High Dynamic Range می باشد.

مقایسه HDR با SDR

(مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR )تفاوتی که بین HDR و SDR وجود دارد تاثیر آن ها بر کیفیت تصویر خروجی می باشد. همانطور که گفته شد در ارتقاء ۱۰۸۰ به ۴K تفاوت در نمایش جزئیات تصویر است اما در HDR و SDR تفاوت مربوط به کیفیت خود تصویر است. به عبارت دیگر این تفاوت تاثیر بزرگی بر کیفیت ذاتی تلویزیون در نمایش رنگ ها و ایجاد دامنه گسترده ای از رنگ ها دارد. امروزه کیفیت و تکنولوژی هر تلویزیونی توانایی آن تلویزیون در نمایش با کیفیت تصاویر است یعنی هرچه تصاویر نمایش داده شده توسط تلویزیون با کیفیت تر باشند تلویزیون از استاندارد بالاتری برخوردار است.

در ادامه سه معیار اصلی در نمایش تصویر را مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید درک بهتری از تفاوت بین HDR و SDR داشته باشید.

بررسی عمق رنگ در تلویزیون

عمق رنگ بسیار مشابه با وسعت رنگ است. عمق رنگ در واقع تفاوت رنگ هایی است که تلویزیون قابلیت نمایش آن ها را دارد. این دو مفهوم کمی تفاوت دارند و ممکن است شما در درک تفاوت آن ها سردرگم شوید. به بیان ساده تر عمق رنگ عبارت است از تعداد رنگ هایی که تلویزیون ی تواند در داخل پالت به نمایش بگذارد اما وسعت رنگ عبارت است از درجه ای از اشباع که تلویزیون توانایی نمایش آن را دارد. وسعت رنگ یا WCG محدود باعث می شود رنگ ها دقیق و واضح نباشند در صورتیکه محدودیت در عمق رنگ باعث ایجاد شیب ناهموار در آن رنگ می شود و در نتیجه تصویر صاف و یکدست دیده نخواهد شد.

مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون HDR با SDR

حیطه گسترده رنگ

تلویزیونی که از حیطه گسترده رنگی پشتیبانی می کند توانایی نمایش رنگ های کامل تر و بیشتری را نسبت به تلویزیون های دارای استاندارد SDR دارد. این مورد در واقع شاخصی از HDR محسوب نمی شود. بین HDR و SDR تفاوت های قابل توجهی از جمله تفاوت بین رنگ های سبز و قرمز وجود دارد. فقط یک تلویزیون دارای وسعت رنگ گسترده HDR حیطه گستره رنگ بهتری دارد.

سطح پویایی تصویر

سطح پویایی یا تحرک تصاویر موضوعی است که در HDR بسیار مهم و مورد توجه است. تلویزیون های HDR در نمایش تصویر نهایت کیفیت خود را مورد استفاده قرار می دهند. در تلویزیون هایی که فاقد HDR هستند ضعف شدید روشنایی وجود دارد و این ضعف در هنگام نابودی و یا کم رنگ شدن رنگ سیاه بیشتر نمایان می شود. تلویزیون های دارای قابلیت HDR علاوه بر کیفیت تصویر فوق العاده، کنتراست و اوج روشنایی خوب و معقولی نیز دارند.

همانطور که گفته شد مهمترین عامل در انتخاب هر تلویزیونی کیفیت آن است. تلویزیون سونی مدل X930D یکی از روشن ترین و شفاف ترین تلویزیون های سال است. تفاوت در تصاویر ذره ای و عمق رنگ ها به گونه ایست که حتی سایه های زیر ماشین ها نیز از آن ها شفاف تر نیستند. تلویزیون HDR کیفیت تصاویر را افزایش می دهد.

نتیجه

می توان HDR را به عنوان پیشرفتی بزرگ در تلویزیون های امروزی در نظر گرفت هرچند هنوز نوپاست و به حد تکامل واقعی خود نرسیده است. تلویزیون های امروزی که پرچمدار هستند از این قابلیت خیلی استفاده نمی کنند چون در تلویزیون های میان رده از بُعد بصری نمی توان به آنچه مورد انتظار است رسید و کیفیت هدف را ایجاد کرد به همین دلیل هرچه تلویزیون بهتر و بالارده تر باشد کیفیت و قابلیت HDR نیز در آن بهتر و کامل تر خواهد بود.

اگر شما نیز قصد خرید تلویزیون یا مشاهده تلویزیون از هر برندی را دارید کافی است بر روی لیست تلویزیون که در پایین لینک شده است کلیک کنید.

لیست تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهانگیری 09187777015