بهترین راهنمای خرید تلویزیون

نوشته شده در اردیبهشت 3, 1398 / توسط jahangiri_tiz

راهنمای خرید تلویزیون

(راهنمای خرید تلویزیون ) خرید تلویزیون کاری سخت است. از سایز صفحه نمایش گرفته تا قابلیت‌های تصویر و غیره، انتخاب یک تلویزیون کاری خسته کننده و عذاب‌آور است. در حقیقت بسیاری از اعداد و ارقام و تکنولوژی‌های ادعایی از سوی سازندگان، بیشتر جنبه تبلیغی داشته و چندان بر کارایی تلویزیون تأثیر ندارند. شما با خواندن این مقاله تیز فروش و با کمی دقت و هوش می‌توانید یک تلویزیون مناسب را برای خرید انتخاب کنید.

روش 1 از 3 روش: تلویزیون را متناسب با مکان مورد استفاده انتخاب کنید

راهنمای خرید تلویزیون
راهنمای خرید تلویزیون

توجه به فضا و مکان از عوامل تاثیر گذار در این راهنمای خرید تلویزیون است که معمولا اکثر مردم هم قبل از خرید اولین چیزی که به آن فکر میکنند فضای محیط است

الف) قبل از خرید تلویزیون محل قرار دادن آن را تعیین کنید. نور اتاق، اندازه‌ی دیوار، فاصله از مبل‌ها و میز و صندلی‌ها: تمام این موارد در هنگام خرید یک تلویزیون جدید مهم است. برای داشتن بهترین انتخاب، باید تعیین کنید که قصد دارید تلویزیون را در کجا قرار دهید. از این راه می‌توانید که تصویر را با بهترین کیفیت دریافت کنید و از تقلا و تلاش برای تغییر موقعیت مبلمان پس از نصب تلویزیون خلاص شوید. شما باید بدانید که:

 • بیشتر مردم معمولاً در چه فاصله‌ای از تلویزیون می‌نشینند.
 • کِی و چه مدت نور آفتاب به صفحه‌ی تلویزیون می‌تابد.
 • اندازه و بزرگی دیوار پشت محل قرارگیری تلویزیون چقدر است.
راهنمای خرید تلویزیون
راهنمای خرید تلویزیون

ب) برای داشتن بهترین نتیجه، بزرگترین سایز سازگار و متناسب با فضای محیط را انتخاب کنید.

در مورد فاصله‌ی افراد از تلویزیون فکر کنید. به عنوان یک قاعده‌ی کلی شما باید در فاصله‌ی 1.5 تا 2.5 برابر سایز صفحه‌ی تلویزیون بنشینید. به عنوان مثال اگر قصد دارید که یک تلویزیون 70 اینچی تهیه کنید حداقل فاصله‌ی بین مبل و تلویزیون باید 108 تا 180 اینچ (2.7 تا 4.6 متر) باشد. سایز تلویزیون مهم‌ترین فاکتور برای خرید آن است.

 • به عنوان یک قاعده، برای اتاق خواب به فکر یک تلویزیون حداقل 30 اینچ و برای اتاق نشیمن و پذیرایی به فکر یک تلویزیون با سایز 50 تا 70 اینچ باشید.
 • سایز تلویزیون بصورت مورب از یک گوشه‌ی آن به سمت گوشه‌ی مقابلش محاسبه می‌شود.

راهنمای خرید تلویزیون
راهنمای خرید تلویزیون

پ) تیپ و نوع تلویزیون را متناسب با نور اتاق انتخاب کنید.

یکی از مهم‌ترین مسایل در هنگام خرید یک تلویزیون، نوع و میزان نور در اتاق و اطراف تلویزیون است. اگر نورپردازی اتاق درست و اصولی باشد فشار بر روی چشم را در هنگام تماشای تلویزیون کاسته و تصویری باکیفیت‌تر را نمایش می‌دهد. تلویزیون‌های OLED هر چند که قیمت گرانتری دارند، بهترین کیفیت تصویر را نیز در هر شرایطی دارند. شما چند انتخاب می‌توانید داشته باشید:

 • اتاق‌های تاریک و کم‌نور: صفحات پلاسما و OLED بهترین انتخاب هستند.
 • اتاق‌های روشن و آفتاب‌گیر: صفحات LED و LCD تصاویر واضح‌تری در نور زیاد دارند.
 • نور نرمال: بطور کلی صفحات LED و OLED بهترین انتخاب هستند.

ت) در هنگام خرید به ضخامت تلویزیون بی‌توجه نباشید.

تلویزیون جزو اثاثیه‌ی ثابت منزل است و کانون توجه در اتاق است. بنابراین باید مطمئن شوید که تلویزیون بدون اشغال بیش از حد فضا بتواند با اتاق‌تان هماهنگ باشد. البته باید در نظر داشت که جابجایی و هماهنگ کردن تلویزیون‌های باریک با فضای اتاق آسان‌تر است، اما چند نکته وجود دارد که می‌تواند انتخاب ما را متفاوت سازد:

 • چه وقت یک میز تلویزیون جدید می‌خرید یا می‌خواهید از یک میز تلویزیون قدیمی استفاده می‌کنید؟ اطمینان حاصل کنید که پایه‌ی تلویزیون‌تان بصورت کاملاً مطمئن با میز مورد استفاده برای آن متناسب و جور است و از لبه‌های آن بیرون‌زدگی نداشته و بصورت کاملاً متعادل و بدون لقی بر روی میز قرار بگیرد.
 • آیا می‌توانید تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید: اغلب این کار می‌تواند فضای نسبتاً زیادی را برای‌تان حفظ کند و نیاز به یک میز حجیم را حذف کند. اگر در کار با ابزارآلات مهارت ندارید شاید حتی مجبور شوید به یک نصاب مراجعه کنید.

ث) از میزان رزولوشن تصویر بعنوان معیاری برای تعیین میزان کیفیت تصویر استفاده کنید.

رزولوشن به زبان ساده یعنی اینکه تصاویر چه میزان دقیق و واضح به نظر میرسند. پیکسل‌های بیشتر، میزان رزولوشن را بالاتر می‌برد. به این دلیل است که رزولوشن 2160p که همچنین با نام “4K Ultra HD” نیز شناخته می‌شود، بسیار گران‌تر از 1080p یا به عبارت دیگر “Full HD” و یا 720p است. حرف “p” نشان دهنده‌ی تعداد پیکسل‌هایی است که در هر سطر از صفحه‌ی تلویزیون به نمایش در می‌آید. پیکسل‌های بیشتر وضوح و رنگ بهتری را ارائه می‌دهند.

در سال 2016 رزولوشن 4K رزولوشن غالب و برتر برای تلویزیون است و قیمت آن به سرعت در حال کاهش است. در سال 2020 این تلویزیون‌ها استاندارد تصویر رایج در آن زمان به حساب می‌آیند.

تلویزیون با کیفیت کمتر از 1080p نخرید، چون 720p در حال از رده خارج شدن است و رزولوشن‌های پایین‌تر از آن از رده خارج شده‌اند.

بعضی از سیستم برچسب “i” را دارند مانند 1080i. فقط بدانید که کیفیت تصویر آنها تقریباً کاملاً شبیه به 1080p است.

ج) ببینید که به چه ورودی‌هایی در تلویزیون نیاز دارید، بطور خاص همه‌ی دستگاه‌ها نمی‌توانند از HDMI استفاده کنند.

خوشبختانه پی بردن به این مورد آسانتر است، چون تقریباً تمام دستگاه‌های امروزی از کابل HDMI استفاده می‌کنند. اما بعضی از وسایل مانند Nintendo Wii یا دستگاه‌های VCR قدیمی وجود دارند که از ورودی‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند و قابلیت استفاده از کابل HDMI را ندارند. اگر به استفاده از ترمینال‌های دیگر نیاز دارید، مطمئن شوید که تلویزیونی که قصد خریدش را دارید، ورودی‌های مورد نیاز شما را دارد.

بطور کلی 3 تا 4 پورت HDMI می‌تواند نیازهای شما را پوشش دهند

اگر در مورد ورودی‌ها و اسامی آنها گیج و سردرگم شده‌اید، عکسی از پورت‌های موجود بر روی وسایل‌تان بگیرید و با خود به فروشگاهی که قصد خرید تلویزیون را دارید ببرید. آنجا می‌توانند به شما راهنمایی‌های لازم را بدهند.


روش 2 از 3: درک مشخصات و قابلیت‌های تلویزیون برای بهترین انتخاب

درک مشخصات و قابلیت‌های تلویزیون یکی دیگر از مواردی است که در این راهنمای خرید تلویزیون به آن توجه شده است. پیشنها میکنیم قبل از خرید تلویزیون موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

الف) در دام مشخصات و اصطلاحات تلویزیون نیفتید. شما می‌توانید با اطمینان خاطر از اصطلاحات و واژه‌هایی که در زیر بیان می‌شود چشم‌پوشی کنید. این‌ها فقط تاکتیک‌هایی برای فروش هستند:
• نرخ بازسازی تصویر (Refresh Rate) – هر عدد بالای 120 هرتز خوب است.
• نسبت کنتراست
• Motion Rate، ClearMotion، TruMotion و اصطلاحات مشابه آنها
• زاویه‌های دید
• پورت‌های Premium HDMI – همه‌ی پورت‌های HDMI مانند هم هستند.
ب) وسواس برای انتخاب بالاترین طیف رنگ چندان ضروری نیست. HDR یک فرمت تصویری جدید است. مشکل در اینجاست که بیشتر منابع پخش و اشتراک‌گذاری محتوا در حال حاضر رنگ‌های با کیفیت HDR را پخش نمی‌کنند، بنابراین احتمالاً تفاوت‌های بسیار کمی را متوجه شوید.

بطور مشخص، رنگ‌های بیشتر بهتر است. البته این بدان معنی است که برای این چشم انداز مثبت کوچک در حال حاضر باید چند میلیون تومان پول بیشتر پرداخت کرد.
پ) اگر قصد هزینه کردن پول بیشتری را دارید آن را برای یک تلویزیون سه‌بُعدی پرداخت کنید. اگر علاقمند به دیدن فیلم‌های سه‌بُعدی نیستید این مرحله را نادیده بگیرید. بسیاری از سازندگان بی سروصدا این قابلیت را از لیست امکانات تلویزیون‌هایشان حذف می‌کنند، چون برای بخش زیادی از مصرف‌کنندگان بی‌تأثیر است. چرا؟ چون به عینک‌های گران‌قیمت برای هر نفر، پخش کننده‌ی سازگار با 3D، به اضافه‌ی فیلم‌های گران قیمت سه‌بُعدی نیاز دارید. بنابراین اگر قصد خلق مجدد تجربه‌ی سینمای خانگی را به هر قیمتی ندارید از این قابلیت چشم‌پوشی کنید.

همه‌ی تلویزیون‌های 3D می‌توانند فیلم‌های معمولی 2D را پخش کنند. اگر این قابلیت را می‌خواهید و هزینه کردن مقدار بیشتری پول برایتان مهم نیست، بهتر است تلویزیونی سه‌بُعدی تهیه کنید.
ت) تلویزیون هوشمند بخرید اگر منبع پخش تصویری دیگری ندارید. در تلویزیون‌های هوشمند اپلیکیشن‌هایی نصب شده است تا Netflix، Amazon Prime، YouTube و ویدیوهای اینترنتی محبوب را نمایش دهند. با وجود اینکه این اپلیکیشن‌ها جالب به نظر می‌رسند، دستگاه‌های استریمی نیز وجود دارند که می‌تواند با قیمت مناسبی آنها را تهیه کرده و تلویزیون هوشمند را فراموش کنید. اگر در حال حاضر راهی برای دریافت رسانه‌ها به روش استریم دارید از پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای یک تلویزیون هوشمند خودداری کنید.

شما می‌توانید با پرداخت مبلغی بین 40 تا 200 دلار دستگاه‌هایی مانند Google Chromecast، Roku، Amazon FireStick، Apple TV یا سیستم‌های بازی ویدیویی با قابلیت‌هایی مشابه به تلویزیون‌های هوشمند تهیه کنید.
ث) از پرداخت هزینه‌های بیشتر برای تلویزیون‌های منحنی خودداری کنید. در حال حاضر تلویزیون‌های منحنی فقط جنبه‌ی زیبایی را دارند و کیفیت تصویر آنها از هم‌رده‌های تخت‌شان بیشتر نیست. اگر قصد استفاده از تلویزیون در یک مکان بزرگ و وسیع و برای افراد زیادی را دارید، انتخاب تلویزیون منحنی، می‌تواند یک انتخاب اشتباه باشد.

روش 3 از 3: بهترین معامله را انجام دهید

در ادامه راهنمای خرید تلویزیون پیشنهادهای زیر را قبل از رفتن به خرید برای شما داریم

الف) قبل از رفتن برای خرید، بودجه‌یتان را تعیین کنید. بهترین راه برای جلوگیری از پرداخت پول بیشتر از میزان مورد نظرتان این است که حداکثر بودجه‌ی مورد نظر خود را به همراه خود به فروشگاه ببرید. به فروشنده، نهایت مبلغ مورد نظرتان برای خرید تلویزیون را اعلام کنید، با اینکار آنها از نشان دادن بعضی آیتم‌های غیرضروری خودداری می‌کنند. قیمت‌های تقریبی پایه بسته به سطح امکانات برای سال 2016 به این قرار است:

 • 32 اینچ: 150 تا 500 دلار
 • 39 تا 43 اینچ: 250 تا 1100 دلار
 • 46 تا 52 اینچ: 380 تا 1600 دلار
 • 55 تا 59 اینچ: 450 تا 2500 دلار
 • 65 اینچ: 700 تا 5000 دلار
  ب) در فصل و زمان مناسب خرید کنید. با دقت در وضعیت بازار و فصول و زمان‌های مناسب، بهترین موقعیت را برای خرید تعیین کنید. اواخر زمستان و اوایل بهار که معمولاً سازندگان محصولات جدیدشان را معرفی می‌کنند، قیمت محصولات قبلیشان را کاهش می‌دهند. در اواخر پاییز و قبل از شروع سال نوی میلادی نیز معمولاً سازندگان کمی از قیمت‌هایشان می‌کاهند.
  پ) به یاد داشته باشید که برای تهیه‌ی یک سیستم صوتی که بسیاری از تلویزیون‌ها فاقد آنند، پول نگهدارید. تلویزیون‌های باریک‌تر معمولا حجم و سطح صدای پایینی دارند. اسپیکر به فضای فیزیکی برای کار نیاز دارد، بنابراین دستگاه‌های بسیار باریک اغلب صدای ضعیفی دارند. اگر نمی‌خواهید پول زیادی برای تهیه‌ی یک سیستم صوتی هزینه کنید، یک نوار صدای (sound bar) معمولی اغلب می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند، قیمت آنها معمولاً زیر 100 دلار است. در هنگام خرید یک تلویزیون، همیشه سطح و حجم صدا را به یاد داشته باشید و آن را در نظر بگیرید.
  ت) پولتان را برای سایز تلویزیون پرداخت کنید، نه شعارهای فانتزی و مشخصات. بعضی از مشخصات هستند که مهم هستند – اگر یک تلویزیون هوشمند با قابلیت ضبط برنامه و غیره می‌خواهید – اما در نهایت اندازه‌ی تصویر و صفحه نمایش مهم‌ترین ویژگی است که باید به آن توجه کنید. اگر تلویزیونی می‌خواهید که صحنه‌هایی رضایت‌بخش و قابل قبول از مسابقات گرفته تا بازی‌های ویدیویی را برایتان به نمایش بگذارد، آنگاه یک صفحه بزرگتر، بهتر است.
 • هر چند که سایز بزرگتر بهترین ملاک برای خرید تلویزیون است، اما اندازه‌‌ی اتاق مورد استفاده را از یاد نبرید و متناسب با آن خرید کنید. بهترین فاصله‌ی کاناپه از تلویزیون 1.5 تا 2.5 برابر سایز تلویزیون است.
  ث) هیچگاه یک تلویزیون را صرفاً بر اساس عملکرد آن در نمایشگاه یا فروشگاه نخرید. کنتراست و روشنایی تلویزیون‌ها در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌ها بطرزی ماهرانه تنظیم می‌شود. چینش آنها در یک ردیف بزرگ با دکوراسیونی زیبا، و استفاده از محتوای بسیار باکیفیت به آنها جلوه‌ای عالی و بزرگ می‌دهد. اما در منزل شما و هنگامی که قصد تماشای فیلم‌ها و محتوا با کیفیت معمولی را دارید، قضیه متفاوت می‌شود. تابش نور لامپ‌های فلورسنت و تنظیم آنها در نمایشگاه، متفاوت از نورپردازی منزل شماست. به همین دلایل تصاویر تلویزیون در خانه با آنچه که در نمایشگاه دیده‌اید متفاوت هستند.
 • بهترین روشن تست تلویزیون در صورت امکان، دیدن تصاویر آن در زیر نور طبیعی و نرمال و بدور از نورپردازی‌های حرفه‌ای و با پس‌زمینه‌ی تاریکتر از محیط است.
  ج) قبل از خرید هر چیز، نقد و بررسی‌های معتبر مرتبط با آن کالا را مطالعه کنید. در نهایت، کیفیت تصویر تلویزیون مقداری متفاوت از اعداد و ارقامی است که در صفحه‌ی مشخصات آن می‌بینید. اگر تلویزیونی عالی می‌خواهید، باید نکاتی را بشکافید. لیستی از قابلیت‌هایی را که از تلویزیون انتظار دارید به نسبت بودجه‌ای که در نظر دارید، تهیه کنید. سپس در اینترنت به جستجو به دنبال آن موضوعات با استفاده از کلمه‌ی “بررسی” بگردید. و ببینید که چقدر انتظارات خریداران آن کالا با واقعیت تفاوت داشته و چقدر از آن انتظارات به آن کالا نزدیک بوده است. البته در نظر داشته باشید که مطالبی که استفاده کنندگان از آن محصول بیان می‌کنند به واقعیت نزدیکتر است تا کسانی که هدفدار و بدون استفاده از آن کالا و فقط بر اساس اعداد و ارقام و یا تعصب و یا نفرت از نام یا برندی خاص در مورد آن کالا بیان می‌کنند.

اگر شما نیز قصد خرید تلویزیون یا مشاهده تلویزیون از هر برندی را دارید کافی است بر روی لیست تلویزیون که در پایین لینک شده است کلیک کنید.

لیست تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهانگیری 09187777015